İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Cumhuriyet Savcısı Kocabey’e Veda Yemeği
Cumhuriyet Savcısı Kocabey’e Veda Yemeği
Merak Edip Başladı Silifke'nin İlk Mantar Yetiştiricisi Oldu
Merak Edip Başladı Silifke'nin İlk Mantar Yetiştiricisi Oldu
Yazı Detayı
13 Haziran 2021 - Pazar 16:49 Bu yazı 288 kez okundu
 
KORONA MI? ÇİN İŞİMİ?
Ali Karain
 
 

KORONA MI? ÇİN İŞİMİ?

      

      Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sakarya Gaz sahasındaki Amasra-1 kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni bir doğalgaz keşfinin yapıldığını açıkladı. Daha önceden aynı sahadaki Tuna-1 kuyusunda 405 milyar metreküp doğalgaz keşfedilmişti. Böylece toplam rezerv 540 milyar metreküpe ulaştı. Sürekli doğalgaz bulunuyor, bulunduğu haftada doğalgaza zam yapılıyor, hükümet gaza geliyor galiba. Biz bu rezervlerin değerini bir görsek, asıl müjdeyi o zaman alacağız. Sürekli rezerv açıklama ile kullandığımız gazda bir değişiklik görmeyince,artık alışkanlık yaptı. İcraate geçelim, ceplere, ekonomiye yansısın o zaman işte o zaman halk gaza gelecek. 

                                ******

     Milli takımımız Avrupa 2020 hazırlıklarına devam ediyor. Şenol Güneş çok büyük bir şey yapacak gibi, ligi apar topar bitirtip takımı kampa aldı. Bakalım yaptıkları doğrumu olacak maçlarda göreceğiz. Hazırlık maçları pekte tat vermedi açıkçası. Bu ekipten çok şey bekliyoruz, milli takımın en iyi dönemi. Sahaya çıkacak onbirimizin çoğunluğu Avrupa liglerinde oynayan oyunculardan kurulu. Tecrübeli ve gençlerin karması ile oluşan milli takımımız, inşallah yaz aylarında halkımızı sevinçten sokağa döker. Küçük takımlar yendikleri maçlarla, büyük takımlar aldıkları kupalarla övünür. Bizde artık şu takımı yendik diye değil de, şu tarihte kupa aldık diye övüneceğiz inşallah. Milli takımımıza yürekten başarılar diliyoruz. Biz bitti demeden hiç bir şey bitmez diyerek umutla, heyecanla bekliyoruz. 

                        

                              ******

     Yine gündeme gelen virüs labaratuvarda mı üretildî sorusu! İlk günden beri bir kuşku, bir şüphe var insanlar da. Artık ülkeler, topla tüfekle savaşmayacak bu tür hastalıklarla veya soğuk savaşlarla bir birlerini zayıflatacak. Çin'de çıkıp dünyayı esir altına alan bu virüste bunun bir parçası. Başrolde Çin ve kuklalarıyla çık içinden çıkabilirsen. 

Dünya ülkeleri arasında ki biyolojik savaş ve bunun sonucunda ülkelerin nüfusunun azalmasına neden olan korona bir tesadüf olamaz. İnsanları bir maskeye mahkum eden, ülkeleri aşı seferberliğine sürükleyen bu virüs tesadüf olamaz. Çin'de dünyaya yayılan ama şuanda Çin dışında her ülkede olan bu virüs tesadüf olamaz. Bu savaşın galibi zamanla daha iyi anlaşılacağı üzere dünyayı yönlendiren büyük ülkeler. 

      Malesefki küçük ve gelişmekte olan ülkeler bu illet karşısında ne yapsa çaresiz. Aşıyı ürettiler satın almak zorundasın, zorundayız? Bu gün aşı piyasası bile ülkelere ne paralar kazandırdı. Şimdi gelse bana bunun bir salgın hastalık olduğunu, Çin'deki bir yarasadan çoğaldığını inandır.

     Ekonomiden turizme, çiftçiden tarıma, spordan taraftara, eğitimden üniversitelere kadar bir çok alanda dünyayı etkisi altına alan bu beladan kurtulmak sandığımız kadar kolay olmayacak. Biz de bir gün bu egomanyayı yeneceğiz, bir an önce bu neydiği belirsiz olan beladan kurtulmak ümidiyle.

                                

                                    ******

         Geçtiğimiz hafta sekizinci sınıf öğrencileri LGS sınavında ter döktü. Malum koşullarda ne kadar verimli bir eğitim öğretim yılı geçirdiler hepimiz biliyoruz. Bu kadar zor bir yılı sınavla bitirdiler. Bitirdiler de bu sınav sorularını nasıl ve hangi kafayla hazırlıyor acaba bakanlık. Matematik sınavını ülkemin çoğu öğretmeni bile zor çözerken, bu kadar sorunlu bir dönemde amaç nedirde bu kadar zor soru soruluyor? Zaten ülke olarak matematiğe soğuğuz. Birde sınavlarda tabir caizse kazık soru sorarak iyice soğuttunuz. Bazı öğrencilerin ağlayacak duruma gelmesi bile üzücü bir durum. Genel bir değerlendirme yapacak olursak diğer alanlarda soruların normal ve ya kolay olmasına rağmen matemağin bu şekilde zor olması ülke genelinde konuşulan konuydu. Sonuç olarak matematiğe soğuktuk, sistemin sorularıyla donduk. 

      Sağlıcakla kalın. İyi bir hafta geçirmeniz dileğiyle...

 

 
Etiketler: KORONA, MI?, ÇİN, İŞİMİ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı